Dažnai tenka išgirsti, kad dažai yra atsparūs dilimui arba drėgnajam šveitimui. Dažų aprašyme yra nurodyta tam tikra atsparumo drėgnajam šveitimui klasė – ar žinote, ką ji reiškia ir kodėl renkantis dažus svarbu į ją atsižvelgti?
Europoje jau daug metų naudojamas bendras dažų atsparumo drėgnajam šveitimui standartas. Bandymai atliekami pagal standartą ISO 11998 ir remiantis gautais rezultatais pagal standartą EN 13300 nustatoma atsparumo drėgnajam šveitimui klasė.
Pagal standartą ISO 11998 nustatomas dangos storio sumažėjimas po 200 plovimo ciklų. Taip pat nustatoma, ar dažais padengtą paviršių lengva valyti – ar dažų dangą atspari nešvarumams, ar jie į ją įsiskverbia.
Atsparumo dilimui klasės
Europos sąjungoje vidaus sienų ir lubų dažai klasifikuojami pagal kelis parametrus naudojant bendrą standartą EN 13300. Vienas iš parametrų – atsparumas drėgnajam šveitimui. Yra 5 atsparumo drėgnajam šveitimui klasės, nurodančios dangos storio sumažėjimą po valymo pagal standartą ISO 11998. Pirma klasė rodo, kad dažų dangos storis po 200 plovimo ciklų sumažėja mažiau nei 5 mikronais. Kiekvienos klasės atitikties reikalavimai pateikti žemiau esančioje lentelėje.
Klasė (EN 13300) | Reikalavimai |
1 klasė | <5 μm po 200 šveitimo ciklų |
2 klasė | ≥5 μm ir <20 μm po 200 šveitimo ciklų |
3 klasė | ≥20 μm ir <70 μm po 200 šveitimo ciklų |
4 klasė | <70 μm po 40 šveitimo ciklų |
5 klasė | ≥70 μm po 40 šveitimo ciklų |
Tai pagrindinis Europoje naudojamas dažų atsparumo dilimui vertinimo metodas. Dažų gamintojai turi siekti, kad jų gaminiai atitiktų 1 atsparumo drėgnajam šveitimui klasę, t. y. po 200 plovimo ciklų dažų dangos storis sumažėtų minimaliai. Atsparumo drėgnajam šveitimui klasė paprastai nurodoma gaminio aprašyme, šią informaciją taip pat galiam rasti gamintojo interneto svetainėje (techninių duomenų lape). Dauguma parduotuvių lentynose esančių dažų atitinka 1 ir 2 atsparumo drėgnajam šveitimui klasę, tačiau pigesni dažai paprastai yra žemesnės klasės. ES ekologinis ženklas suteikiamas tik 1 arba 2 atsparumo šlapiajam šveitimui klasę turintiems interjero dažams. Kadangi lubos nėra dažnai valomos, lubų dažai paprastai yra mažiau atsparūs šlapiajam šveitimui ir jų atsparumo šlapiajam šveitimui klasė yra žemesnė.
Bandymo procedūra
Bandomieji dažai specialia įranga užtepami ant bandyminių lakštų ir paliekami džiūti 28 dienas esant +23 °C temperatūrai ir 50 proc. santykiniam oro drėgniui. Prieš bandymą atliekami kontroliniai matavimai – nustatomas dažų dangos storis ir svoris. Po to atliekamas atsparumo dilimui bandymas.
Priemonės, naudojamos atliekant atsparumo drėgnajam šveitimui bandymą:
- Abrazyvinė kempinėlė. Kiekvienam bandymui naudojama nauja abrazyvinė kempinėlė, pritvirtinta prie 135 g sveriančio mechaninio laikiklio.
- Paviršinio aktyvumo medžiaga. Paviršinio aktyvumo medžiagos – tai medžiagos, mažinančios paviršiaus įtemptį tarp dviejų skysčių arba tarp skysčio ir kietojo kūno. Paviršinio aktyvumo medžiagos įeina į valymo, dezinfekavimo ir kt. priemonių sudėtį. Bandymui naudojama paviršinio aktyvumo medžiaga yra natrio dodecilbenzensulfonatas – tai neagresyvi paviršinio aktyvumo medžiaga, nesukelianti papildomo dangos dilimo. Tirpalui paruošti naudojama 2,5 g natrio dodecilbenzensulfonato vienam litrui demineralizuoto vandens. Šiuo tirpalu iki tam tikro svorio sudrėkinama abrazyvinė kempinėlė, taip pat sudrėkinamas dažais padengtas bandyminių lakštų paviršius. Po 60 sekundžių kempinėlė uždedama ant bandyminio lakšto ir pradedamas bandymas.
- Atsparumo trinčiai matuoklis. Tai automatinis prietaisas, judinantis laikiklį su abrazyvine kempinėle. Matuoklis atlieka 37 ciklus per minutę stumdamas kempinėlę 300 mm ir registruoja atliktų valymo ciklų skaičių.
Bandymui pasibaigus bandyminiai lakštai nuplaunami po tekančiu vandeniu ir išdžiovinami. Tada atliekami kontroliniai bandyminių lakštų matavimai, kad būtų nustatyta, kiek sumažėjo dažų dangos storis.
Jei norite pamatyti, kaip atliekamas atsparumo drėgnajam šveitimui bandymas, pasižiūrėkite vaizdo įrašą.
Kodėl verta rinktis dilimui atsparius dažus?
Dilimui atsparius dažus rekomenduojame rinktis patalpoms, kurių sienas reikia dažnai valyti, pavyzdžiui: virtuvėms, koridoriams, vaikų darželiams. Plaunant tokiais dažais dažytas sienas nereikia baimintis, kad pakis dažų dangos spalva ar blizgesys, be to, galima naudoti plovimą palengvinančius buitinius ploviklius. Dažų aprašyme ir jų techninių duomenų lape nurodyta, kokio stiprumo plovikliais rekomenduojama plauti jais dažytą paviršių.
Jei reikia ypač patvarių sienų dažų, rekomenduojame rinktis naujus „Vivacolor“ dažus „Acrylate Premium“. Šie dažai tinka tiek sausų, tiek drėgnų patalpų sienoms ir lubos. Jais dažytą paviršių lengva valyti, jie turi nuo pelėsio saugančios medžiagos ir yra itin atsparūs drėgmei bei drėgnajam šveitimui (1 klasė).
„Vicacolor“ vidaus dažų asortimente yra keletas dažų, kurių atsparumas drėgnajam šveitimui atitinka 1 klasę:
- „Acrylate Premium“ - vandeniniai matiniai (7) sienų ir lubų dažai
- „Acrylate Matt“ - vandeniniai matiniai (7) sienų ir lubų dažai
- „Wall 12“ – vandeniniai pusiau matiniai (12) sienų ir lubų dažai
- „Wall 20“ – vandeniniai pusiau matiniai (20) sienų ir lubų dažai
- „Wall 7“ – vandeniniai matiniai (7) sienų ir lubų dažai
- „Wall 4“ – vandeniniai visiškai matiniai (4) sienų ir lubų dažai
- „Radiator“ – vandeniniai pusiau matiniai radiatorių dažai
- „Furniture 30“ – vandeniniai pusiau matiniai (30) baldų dažai
Žemesnę atsparumo dilimui klasę turintys „Vivacolor“ gaminiai:
- „Primer 1“ – vandeniniai visiškai matiniai sienų ir lubų gruntiniai dažai (2 klasė)
- „Ceiling 2“ – vandeniniai visiškai matiniai balti lubų dažai (2 klasė)
- „Ceiling 3“ – vandeniniai visiškai matiniai lubų dažai (3 klasė)
Naudotos informacijos šaltinis: https://paintlaboratory.wordpress.com/2022/05/10/the-importance-of-the-scrub-resistance-test-iso-11998-in-the-european-market/