Kol vaikai dar maži, koks turėtų būti jų kambarys, paprastai sprendžia tėvai, tačiau kurdami paauglių kambario interjerą tėvai turėtų perleisti iniciatyvą jiems patiems – tai skatina asmenybės vystymąsi ir savarankiškumą.
Tėvai turėtų padėti paaugliams šiame procese diskutuodami su jais ir keldami klausimus. Svarbu neprimesti savo nuomonės – išklausykite vaiko norus ir pritarkite jo pasirinkimui.
Apmąstymai ir pasiruošimas
Prieš keisdami paauglio kambario interjerą skirkite laiko diskusijoms su vaiku, kad sprendimai būtų gerai apgalvoti. Aptarkite, ar dabar kambario erdvė naudojama funkcionaliai, ką reikėtų keisti ir kokių naujų poreikių gali kilti ateityje. Taip pat nubraižykite kambario planą ir pažymėkite jame tikslų baldų išdėstymą. Kartu išanalizuokite įvairius galimus interjero sprendimus, ieškokite idėjų internete, žurnaluose ir kitur. Apgalvokite, kokių apdailos priemonių Jums prireiks ir, jei reikia, sudarykite sąmatą.
Nepamirkite apgalvoti įvairių funkcinių aspektų: kaip lengviau palaikyti tvarką kambaryje, kokiais pomėgiais užsiima Jūsų vaikas, ar kambariu reikia dalytis su broliu ar seserimi ir kt.
Interjero dizaineris pataria, kaip įrengti kambarį mokyklinio amžiaus vaikui
Miegojimo zona
Viena svarbiausių moksleivio kambario zonų – lova ir tinkama vieta miegoti. Visi žinome, kad geras ir ramus miegas užtikrina geresnę gyvenimo kokybę.
- Saugumas. Lova reikia pastatyti taip, kad vaikas joje jaustųsi saugiai. Gulėdamas lovoje vaikas turi gerai matyti langus ir duris, kad niekas negalėtų jo išgąsdinti nepastebimai atsiradęs kambaryje. Šiuo tikslu taip pat gali pasitarnauti veidrodis. Saugumo jausmą gali padidinti mėgstamos spalvos, jaukus bei tinkamas apšvietimas ir interjero elementai (paveikslėliai, nuotraukos, reikšmingos frazės, pavyzdžiui, MYLIU, ESI NUOSTABUS ir pan.).
- Tyla. Jei už sienos yra triukšmo šaltinis (virtuvė, vonios kambarys ir pan.), pagalvokite, kaip būtų galima sumažinti girdimą triukšmą. Vienas iš galimų variantų – pastatyti prie sienos spintą (joje esantys drabužiai padės prislopinti sklindantį garsą). Taip pat galite naudoti lengvas pertvaras – nudažykite jas netikėta spalva ir padenkite garsą slopinančia danga, pvz., audiniu arba kamštiena. Pertvaros nebūtinai turi būti stačiakampės, jų kontūras gali imituoti jūros bangas, miesto peizažą ir pan.
- Tinkamas čiužinys (su spyruoklėmis), pagalvė ir tinkamo storio antklodė. Patalynė (užvalkalai, pledai, pagalvės) padeda sukurti kambaryje norimą nuotaiką ir įvairovę.
- Lovos dydis. Ar lova bus skirta ne tik miegoti, bet ir ilsėtis bei susėsti su draugais? Kai vaikas paaugs, jis norės erdvesnės lovos, pavyzdžiui, 1,60 m pločio, nes tai labai svarbi vieta, kurioje jis praleidžia nemažai laiko.
- Naktinė spintelė arba stalelis, kur galima pasidėti svarbius daiktus: knygą, gertuvę, žadintuvą, telefoną ir t. t.
Didelę įtaką miego kokybei turi kambario temperatūra ir oro kokybė (ypač jei durys uždarytos). Šie du veiksniai svarbūs ne tik miegant, bet ir mokantis bei užsiimant kita veikla. Apsvarstykite, ar saugu laikyti atidarytą kambario langą, ar nėra skersvėjo?
Mokymosi zona
Stalas ir kėdė
Stalas ir kėdė turi būti patogūs ir pritaikyti mokymuisi. Stalas turi būti ganėtinai didelis, ant jo turėtų pakakti vietos kompiuteriui. Kėdė turėtų būti ergonomiška, reguliuojamo aukščio ir su nugaros atrama.
Dauguma paauglių mėgsta mokytis įsitaisę svetainėje ant sofos, prie valgomojo stalo arba ant lovos, tačiau tai neleidžia vaikui tinkamai susikaupti ir kenkia jo laikysenai. Susitarkite su vaiku, kad bent pusę laiko jis mokytųsi savo kambaryje.
Spintos, lentynos, krepšiai ir stalčiai
Tvarkingas kambarys taip pat palengvina mokymąsi ir leidžia atsipalaiduoti tarp užsiėmimų. Apgalvodami, kur vaikas galėtų susidėti ir laikyti savo daiktus, atsižvelkite į konkrečius jo poreikius. Ar jam patinka tvarka, ar jis mėgsta ir ar gali pats tvarkytis? Kartu su vaiku pagalvokite, kaip jam būtų lengviau palaikyti kambaryje tvarką.
Daiktams, kurie turi būti po ranka, laikyti idealiai tinka įvairios dėžės ir krepšiai. Priklijuokite ant jų etiketes – vaikui bus lengva rasti juose padėtus daiktus. Kad būtų lengvai atskiriami, krepšius, dėžes ir dėžutes nudažykite skirtingais dažais, priklijuokite ant jų lipdukus.
Šviesa
Mokantis labai svarbus apšvietimas – tiek natūralus, tiek dirbtinis. Kambariui apšviesti pakanka bendro dirbtinio apšvietimo, o rašomajam stalui reikia atskiro taškinio šviesos šaltinio. Dešiniarankiams stalinio šviestuvo šviesa turėtų sklisti iš kairės, o kairiarankiams – iš dešinės. Vietoj stalinio šviestuvo galima naudoti ir pastatomą ant grindų – jis tinka lovai, tiek rašomajam stalui apšviesti. Taip pat pravartu pagalvoti apie jaukią atmosferą padedantį sukurti apšvietimą, pavyzdžiui, įvairias naktines lemputes, kalėdines lempučių girliandas arba modernesnius sprendimus, pavyzdžiui, paauglių mėgstamas įvairias LED juostas.
Norint užtikrinti tinkamą natūralų apšvietimą langas turi būti šalia stalo. Tiesiai priešais stalą esantis langas gali blaškyti vaiko dėmesį, jei jis matys laukę žaidžiančius kitus vaikus, o ryški saulės šviesa pablogins matomumą kompiuterio ekrane. Tokiu atveju pagelbėtų lengvai reguliuojamas lango uždangalas. Paprastos, vienspalvės žaliuzės ar užuolaidos padės sukurti kambaryje ramią atmosferą, o spalvos ir raštai – norimą nuotaiką ir jaukumą.
Kūrybiškumas, savitumas ir jaukumas
Ką mėgsta daryti Jūsų vaikas? Kokie jo pomėgiai? Kuo jis žavisi? Vaiko pomėgius atspindintis interjeras atskleidžia jo asmenybę ir suteikia kambariui savitumo.
Vaikai neilgai žavisi tais pačiais dalykais, tad sienų spalva turėtų būti neutrali, o interjero elementai, kuriuos lengva pakeisti (užuolaidos, patalynė, kilimėliai, paveikslai), gali būti šiuo metu vaiko mėgstamų spalvų.
Įtraukite vaiką į jo kambario atnaujinimą
Jūsų vaikas tikrai apsidžiaugs, jei įtrauksite jį į jo kambario atnaujinimo procesą, nes jis nori būti savo daiktų ir erdvės šeimininku. Vaikams augant jų norai ir poreikiai nuolat keičiasi. Paauglystė – sudėtingas, įvairių pokyčių kupinas vaiko raidos tarpsnis. Paauglystėje vystosi vaiko asmenybė ir formuojasi jo charakteris – su tuo susijusi ir jo asmeninė erdvė.
Nuotraukose apačioje galite pamatyti kaip aštuonmečio moksleivio Luko kambarį neatpažįstamai pakeitė perdažytos sienos ir įdomūs interjero dizaino sprendimai.
Tereikėjo šiek tiek dažų, ryžto ir vizijos. Rezultatas išties nuostabus! Sienos nudažytos sveikatą ir aplinką tausojančiais visiškai matiniais „Vivacolor“ dažais „Wall 4“. Galutinę spalvą išsirinkti padėjo bandomoji dažų pakuotė.
Įkvepianti, patogi aplinka ir tvari elgsena
Mokymosi zona turi būtų įkvepianti ir patogi. Puiku, jei ją kurdami elgiamės tvariai. Užuot iškart pirkę ką nors naujo, galite atnaujinti kambarį perdažydami įvairius jo paviršiu bei interjero elementus (pvz., baldus) ar net pašalindami dažus. Puikus pasirinkimas – serijos „Green Line“ vandeniniai vidaus dažai, turintys Lietuvos pulmonologų ir alergologų draugijos ženklą bei Šiaurės šalių ekologinį ženklą „Šiaurės gulbė“. Šios serijos dažai tausoja sveikatą ir aplinką, nes juose esantis lakiųjų organinių junginių kiekis yra itin mažas, be to, jie tinka alergiškiems žmonėms.
Pasisemkite idėjų, kaip atnaujinti vaiko kambarį
Dažai „Vivacolor“ spalvinami pagal „Tikkurila“ spalvynus. Ekrane matomos spalvos nėra identiškas realių spalvų atitikmuo, nes perduodamos elektroniniu būdu ir jų ryškumas priklauso nuo ekrano nuostatų. Patikrinkite spalvą pagal parduotuvėje esančią spalvos kortelę. Jei yra galimybė, parsineškite spalvos kortelę namo ir realioje aplinkoje bei esant realiam apšvietimui patikrinkite, ar spalva derės.
Išsirinkite spalvas iš spalvynų
Jei nežinote, kokius dažus rinktis ar kaip dažyti, skambinkite mums nemokama konsultacijų linija 8 800 00018 – mielai Jums patarsime.