Mineralinių fasadų dažymas – svarbus baigiamasis statybos ir renovacijos etapas. Fasado dažai turi ilgam apsaugoti išorinių sienų paviršių nuo ekstremalių lauko sąlygų. Pastatas – tai didelė investicija ir vertingas turtas. Tinkamai parinkti kokybiški fasado dažai padės ilgai išsaugoti jo estetinę išvaizdą bei realią vertę ir netgi ją padidinti. Fasado dangos išvaizdai ir tarnavimo trukmei įtakos turi įvairūs veiksniai, pvz.:

1. Tinkamas dažymo sistemos parinkimas ir naudojimas atsižvelgiant į fasado rūšį.

2. Įrankiai ir įranga.

3. Tam tikros aplinkos sąlygos – oro drėgnis ir temperatūra.

Foto: @our_diy_renovations
Foto: @our_diy_renovations

Kokios oro sąlygos tinkamos dažyti lauke? Svarbiausia sąlyga – dažomas paviršius turi būti sausas. Temperatūra turi būti ne mažesnė kaip +5 °C ir (pageidautina) ne didesnė kaip +25 °C, santykinis oro drėgnis turi neviršyti 80 proc. Nedažykite mineralinio fasado, kol jis yra drėgnas, o baigus dažyti neturėtų iš karto pradėti lyti, nes tai gali pakenkti ką tik nudažyto paviršiaus išvaizdai. Taip pat nedažykite, kai lauke labai karšta, ir venkite tiesioginių saulės spindulių.

 

Nudažius fasadą jį galima valyti ne anksčiau kaip po mėnesio. Tinkamiausias valymo būdas – plovimas vandens čiurkšle. Turėkite omenyje, kad nuplovus fasadą gali pasikeisti jo atspalvis, todėl plaukite visą fasado elementą, kad nuplautas plotas neišryškėtų. Prieš plaudami pašalinkite visas atplaišas ir nešvarumus. Norėdami pašalinti pelėsį ar dumblius, naudokite ploviklį „Tikkurila Homeenpoisto“, po to paviršių kruopščiai nuplaukite vandeniu. Pašalinę pelėsį fasadą visada perdažykite.

Mineraliniams fasadams dažyti idealiai tinka kokybiški prekių ženklo „Vivacolor“ fasadų dažai „Hansa Facade“ ir „Hansa Silicate“. Šie dažai turi tam tikrų skirtumų, todėl norime supažindinti su svarbiausiomis jų savybėmis.

 

Dažuose „Hansa Facade“ yra silikoninio priedo, todėl jie nelaidūs vandeniui. Tai puikiai įrodo jais dažytu paviršiumi riedantys vandens lašeliai. Šių dažų danga nepatamsėja, nesudrėksta ir nesutrūkinėja net po stipraus lietaus ar veikiama ekstremalios temperatūros. Ji neleidžia į fasado paviršių įsiskverbti purvui ir pasižymi puikiu laidumu garams. Dažai „Hansa Facade“ tinka naujiems ir anksčiau dažytiems betoniniams, tinkuotiems bei mineralinio pluošto paviršiams. Netinka kalkiniais dažais dažytiems paviršiams. Šie dažai – tai „du viename“ (gruntas + viršutinis sluoksnis) ir jais dažant sugaištama mažiau laiko.

Foto: @our_diy_renovations

hansa_silicate_9l.jpgSvarbiausia dažų „Hansa Silicate“ savybė – labai geras laidumas vandens garams. Dėl šios savybės tinko sluoksnyje arba pastato sienose esanti drėgmė gali laisvai išgaruoti ir nesikaupia po dažų danga, t. y. pastato sienos gali „kvėpuoti“. Silikatiniai dažai atlieką tokią pat funkciją kaip žmogaus oda – saugo pastato fasadą nuo atmosferos poveikio. Neorganinė šarminė silikatinių dažų sudėtis neleidžia ant jais dažyto paviršiaus atsirasti ir augti pelėsiui bei grybeliams, todėl jis visada išlieka švarus. Šiais dažais padengtas paviršius švarus išlieka ir dėl to, kad ant jo nesikondensuoja drėgmė. Dažai „Hansa Silicate“ tinka naujiems ir anksčiau dažytiems betoniniams, kalkiniu bei cementiniu-kalkiniu tinku tinkuotiems ir silikatinių plytų fasadams. Juos taip pat galima naudoti mineraliniams interjero paviršiams. Dažant šiais dažais būtina naudoti technologiją „šlapias ant šlapio“, t. y. kitą dažų sluoksnį reikia dengti dar neišdžiūvus ankstesniam, kad nesimatytų dažų dangos sandūrų. Palanges ir kitus paviršius, kurie nebus dažomi, reikia kruopščiai uždengti (nors užtiškusius dažus galima nuvalyti, bet juos nuvalius paviršius lieka matinis). Kadangi silikatiniai dažai sugeria drėgmę, po lietaus fasadas gali atrodyti dėmėtas, tačiau drėgmei išdžiūvus jis atgauna buvusią išvaizdą.

 

hansa_sokkel_9l.jpg

Cokoliams dažyti skirti dažai „Hansa Sokkel“ turi daugiau nuo pelėsio saugančių priedų nei kiti serijos „Hansa“ dažai. Jie sudaro didesnio tankio ir šiek tiek blizgesnę dangą nei fasadų dažai. Dėl mažesnio laidumo vandens garams jie netinka apšiltintiems fasadams dažyti, tačiau puikiai tiks betoninėms kolonoms, tvoroms ir pan. Kadangi šie dažai naudojami arti žemės, jie neleidžia į jais dengtą paviršių įsiskverbti drėgmei.

 

 

Serijos „Hansa“ dažus galima spalvinti daugiau kaip 700 spalvų pagal spalvyną „Tikkurila Facade 760“.

Foto: @ievazorgevica

Fasado dažymas – tai investicija, turinti užtikrinti gerą galutinį rezultatą, todėl svarbu išmanyti spalvų derinimo principus, kad būtų išvengta klaidų ir nudažytas paviršius ilgai išliktų dailus. Jei sena dažų danga lengvai sudrėksta nuo sąlyčio su vandeniu, fasadas buvo dažytas neorganiniais (pvz., kalkiniais arba silikatiniais) dažais. Organiniai dažai (pvz., akriliniai) sudaro didesnio tankio dangą, nelaidžią drėgmei. Kalkiniais dažais dažyto fasado negalima perdažyti akriliniais dažais, o dažytam akriliniais dažais fasadui netiks kalkiniai ar silikatiniai dažai.

Aptariame problemas, dažniausiai pasitaikančias dažant mineralinius fasadus.

 

1. Druskų kristalizacija / dėmės

Balta druskų plutelė, susidariusi ant tinko ar plytų, kai iš jų išgaravo vanduo.

Galima priežastis:

  • Netinkamas paviršiaus paruošimas – prieš dažant nepašalintos druskos.
  • Drėgmės prasiskverbimas pro išorinę patalpos sieną iš patalpų vidaus – statybos klaida.

Sprendimas. Jei priežastis – per didelė drėgmė, pašalinkite ją: suremontuokite stogą, išvalykite latakus ir lietvamzdžius, užsandarinkite fasado įtrūkimus, apsvarstykite galimybę įrengti ventiliacijos angas arba ištraukiamuosius ventiliatorius, ypač vonios kambaryje ir virtuvėje. Nušveiskite druskų sluoksnį vieliniu šepečiu ir nuplaukite vandeniu naudodami aukšto slėgio plovimo įrangą. Kruopščiai nuplaukite visą paviršių. Išdžiūvusį paviršių nudažykite kokybiškais fasadų dažais.

 

2. Spalvos išblukimas

Pirmalaikis ir (arba) pernelyg greitas spalvos pašviesėjimas, dažniausiai pasireiškiantis pietinėje (labiausiai saulėtoje) namo pusėje. 

Galima priežastis:

  • Fasadas dažytas vidaus dažais.
  • Prasta dažų kokybė.
  • Dažų spalva ypač neatspari UV spinduliams (ypač ryškiai raudoni, mėlyni ir geltoni atspalviai).
  • Dažai nebuvo skirti spalvinti.

Sprendimas. Naudokite tik kokybiškus lauko dažus ir fasadams rekomenduojamas spalvas. Kai kurios ryškios spalvos yra neatsparios atmosferos poveikiui ir greitai išblunka (tam tikri ryškiai raudoni, mėlyni ir geltoni atspalviai), todėl fasado dažų spalvą rinkitės iš specialaus lauko dažų spalvyno „Tikkurila Facade 670“.

lt
pridėtas į norų sąrašą.
pašalintas iš norų sąrašo.
pridėtas į pirkinių krepšelį.
pašalintas iš pirkinių krepšelio.
You have to choose a size.
You have to choose a amount.
You have to choose a color