Kodėl dažant geriau nesiklausyti muzikos, o teptuką laikyti statmenai? Kokius kitus įrankius ir gudrybes verta naudoti, kad dažyti būtų paprasčiau, greičiau ir mažiau nuvargintų? Nepaisant kinivarpų paliktų pėdsakų, relikvinį žmonos giminaičių kuparą Vytarui Radzevičiui pavyko prikelti antram gyvenimui. Senas baldas, kuris galėjo baigti savo istoriją lauže, tapo puošniu namų akcentu.
„Turiu tokią savybę – sentimentalumą seniems daiktams, nežinau, ar tai gerai, ar blogai. Ne visiems, labiau senoviniams ir ypač tokiems, kuriuos galima laikyti relikvija. Šalia manęs – kuparas su gaubtu dangčiu iš Laisvės giminės, truputį pavalgytas kinivarpų. Mūsų tikslas – nudažyti jį fonine spalva“, – savo sumanymą atskleidė Vytaras, į pagalbą pasikvietęs dažymo ekspertą Audrių Dryžą.
Eksperto patarimai, kaip dažyti lengviau ir paprasčiau
Audrius dažymo procesą pataria pradėti nuo paviršiaus paruošimo. Pirmiausia P200–240 rupumo šlifavimo popieriumi lengvai pašlifuojamos pasišiaušusios medžio plaušų vietos, tuomet dulkės nubraukiamos šepečiu. Jei perbraukus delnu ant pirštų galiukų vis dar lieka dalelių, jas surinkti padės mikropluošto šluostė.
Po to paviršių galima dengti specialiu gruntu „Tikkurila Otex Akva“, kuris pagerina dažų sukibimą. „Be to, jis turi puikią savybę – yra lengvai šlifuojamas. Šis gruntas paklos pagrindą, ant kurio dažyti bus lengva. Jis savaime sugula labai gražiai“, – paaiškino Audrius.
Gruntui nudžiūvus, paviršių vėl reikėtų lengvai pašlifuoti, kad taptų glotnus. Šlifavimas padeda pašalinti mažus nelygumus ir pagerina sukibimą, tačiau judesys turėtų būti medienos rašto kryptimi tam, kad nesuraižytume paviršiaus.
Audrius pažymi, kad nugruntuotą paviršių galima liesti po pusvalandžio, pakartoti gruntavimą – po 2 valandų, dažyti dažais – po 5 valandų, o prieš dažymą pašlifuoti paviršių – po 1- 2 val.
Kuparui atnaujinti pasirinkti universalūs baldiniai pusiau matiniai dažai „Vivacolor Furniture 30“, tinkami palangėms, durims ir net vaikų žaislams. Jie greitai džiūsta, laikui bėgant negelsta, yra lengvai dengiami ir gerai išsilygina. Nudažius paviršių, susiformuoja tvirta, dilimui atspari danga.
Senam baldui antrą gyvenimą suteikė sodri žalia spalva „Fjord“ (M442), kuri sukuria įspūdį, jog visada esi gamtoje. Tamsiai žalia miško skraistė, dengianti fiordo šlaitus – būtent šią spalvą „Tikkurila“ paskelbė 2016 metų spalva.
Du įrankiai, kurie dažymą pagreitins trečdaliu
Baldams perdažyti jis rekomenduoja naudoti volelio ir teptuko derinį – tai padeda darbą atlikti net 30 procentų greičiau. Volelio privalumas – greitis ir tai, kad dažą ant paviršiaus gali paskleisti tolygiai. Į pagalbą Audrius pasitelkė volelį „Anza Pro Super Antex“ lygiu paviršiumi.
Be to, patogiam dažymui jis pataria naudoti gamintojo „Anza“ vonelę dažams su keičiamu įdėklu. Viena jo dalis nebe priežasties turi grublėtą paviršių – jis tam, kad volelį būtų lengviau nardinti į dažus ir į save sugertų didesnį kiekį dažų. Tinkamai parinkti Anza dažymo įrankiai leidžia greitai ir tiksliai atlikti darbą.
Audrius pataria dažyti atskirais fragmentais: dažus ant paviršiaus užsinešti ir tolygiai paskirstyti voleliu, tik po to išginti sulyginamuoju teptuku. Svarbu teptuką laikyti statmenai paviršiui, ne guldant, tuomet jo plaukeliai gražiausiai suguldo dažą.
Įrankis, be kurio nepasieina dažnas švedas
Baigiamajam etapui Audrius rekomenduoja išlyginamąjį teptuką „Anza Super Laying-Off“ – padeda preciziškai užbaigti paviršių.
„Švedų dažytojas neįsivaizduoja savo darbo be šio teptuko, nors Lietuvoje jis dar mažai žinomas. Jo merkti į dažų kibirėlį nereikia“, – pastebėjo Audrius.
Anot jo, kokybiškai ir greitai patį dažą ant paviršiaus turėtume užsinešti bei jį paskleisti su voleliu, o su šiuo teptuku tik padailiname finalinį prisilietimą. Taip nudažyta lenta tarsi įgauna gyvybės.
Be patarimų, Audrius atskleidė ir labai dažną dažymo klaidą. „Muzikos geri dažytojai nesiklauso – jie turi girdėti volelio šiugždenimą“, – akcentavo jis.
Tai subtilus, bet reikšmingas garsas, leidžiantis geriau įsijausti į procesą ir išlaikyti dažymo kokybę. Jei šiugždenimas prityla, tai reiškia, kad volelis sausas ir reikia sudrėkinti dažais.
Kuparo transformacija – laidos „Vytaro ferma“ reportaže
Pilną Vytaro kuparo dažymo procesą galite žiūrėti laidos „Vytaro ferma“ reportaže. Pasisemsite įkvėpimo savo dažymo projektams. Geri patarimai ir tinkami įrankiai bei priemonės keičia viską – ne tik palengvina darbą, bet ir pakelia rezultatą į aukštesnį lygį.
„Prieš turbūt kokius 150 metų šį kuparą meistravęs stalius turbūt nė neįsivaizdavo, kas su juo nutiks, kur jis atsidurs ar kad bus žalias“, – darbus užbaigęs svarstė Vytaras. Nudažęs kuparą smaragdine fjordo spalva, žinomas keliautojas pavertė jį stilingu savo namų Dzūkijoje akcentu.
Baldus persidažyti gali kiekvienas
Baldų dažymas iš pirmo žvilgsnio gali pasirodyti itin sudėtingas procesas. Visgi, turint pakankamai žinių, juos gali nusidažyti kiekvienas. Ir Jūs norite perdažyti savo baldus? Dalinamės instrukcijomis ir vaizdo pamokomis, kuriose atskleidžiama, kokius gaminius ir dažymo įrankius pasirinkti bei kaip nesuklysti baldų dažymo procese.
Parsisiųsti atmintinę Žiūrėti vaizdo pamokas